Jak się tępi mszyce?

Jak się tępi mszyce? Przeciw mszycom połowa się drzewka albo szprycuje odwarem z szarego mydła, tytoniu, popiołu i piołunu, lub rozpuszczonym kwasem karbolowy m.

Czym są mrówki w szkółce? Mrówki zgromadzają się zwykle tam, gdzie mszyce znajdują; poszukują one bowiem ich dlatego, iż te za połechtaniem wydają z siebie ekskrement słodki, służący mrówkom niejako za mleko. Aby łażeniu mrówek zapobiec, trzeba, drzewko u dołu pomazać smolą w około, mrówki są dlatego szkodliwe w ogrodzie, że wiercąc ziemię jałowią ją i psują – aby je zupełnie wygubić należy rozkopywać mrowiska i lać w nic wodę wrzącą.

Jak się zapobiega przeciw mszycom łuskowym? Na brzoskwiniach, winie i innych obcokrajowych roślinach, pokazuje się często gatunek mszyc koloru brunatnego, tak zwane łuskowe. Tępić je można albo potrząsając drzewka lasowym wapnem, albo skraplając liście wapnem, lub szprycując zimną wodą.

Jak można usunąć słodycz na liściach? Często można spostrzec, że się lśnią liście; liść taki jest powleczony masą słodką, która pochodzi bądź z robactwa, bądź też z samego liścia. Ponieważ jest istotnie szkodliwą, należy ją w ten sposób usunąć, iż się zmyje liść dobrze wodą.

Jak się obchodzić z drzewami, które mech i rodzaj grzybów pokrywają? Grzyby na drzewach należy zrzynać nożem, mech zaś ściera się nożem z twardego drzewa zrobionym, gdyż mech nie tylko jest schronieniem i robactwa i zarodów, ale nadto żywi się sokami drzewa i zatyka mu pory, służące do przyjmowania i wydychania wielu gazów, stanowiących najważniejszy pokarm roślin.