Oczkowanie

Na co należy uważać przy odjęciu oczka? Przede wszystkim należy uważać, by nie nadwerężyć kory przez rozłupanie i aby oczko było wypełnione drzewem.

Z której strony powinno się oczkować? Należy oczkować od strony wschodniej, gdyż wiatr, który młode latorośle łatwo złamać, że rzadko z tej strony wieje; nie powinno się zaś nigdy oczkować od strony zachodniej, lub południowo-zachodniej.

Jak się powinno obchodzić z dziczkiem oczkowaniu? W kilka dni trzeba oglądać drzewka, czy się przyjęły; nic przyjęte trzeba raz wtóry oczkować, lecz w inr.em miejscu i innym oczkiem. Na przyjętych zaś drzewkach należy 13 do 16 cm. (5 do 6 cali) po nad oczkiem szlachetnym wierzchy obciąć i popuścić obwiązanie, gdyż dziczek silnie pędzi. Czy się oczko przyjęło można już w kilka dni poznać, przy nieprzyjętym bowiem oczku nie odpada szypułka liścia. Na wiosnę przerzyna się obwiązanie, picniek dziki obcina się po nad oczkiem i ranę smaruje się maścią drzewną, albo też gliną rozrobioną z krowieńcem — pędy zaś młode przywiązuje się łykiem nie kręconym do palika.

Przy jakiej pogodzie winno się okulizować czyli oczkować? Na drugi dzień po miernym deszczu należy dziczki okulizować, mają bowiem w ten czas więcej miazgi. Nie można czynności tej przedsiębrać po długim deszczu, a do pracy należy obrać dzień chmurny, ale nie deszczowy lub skwarny, gdyż miazga wysycha podczas upałów.