Susznik mały cz. 1

Dla większych i mniejszych gospodarstw jest rzeczą ważną, małym kosztem opału i wystawienia susznika pewną ilość owocu na zimę lub też na dalsze lata przysuszyć; ponosić zaś wielkie koszta na susznik, którego się w przeciągu roku tylko przez 3 do 4 tygodni używanie opłaciłoby się wcale.

W suszniku następnie opisanym możemy sobie doskonały, wolny od dymu susz i w dość znacznej ilości przysposobić. Jeżeli susznik dla oszczędzenia opału ma być przy ognisku kuchennym sporządzonym, trzeba się z wielkością jogo i kształtem zastosować do ogniska, a w niektórych wypadkach koniecznie potrzeba takowe zmienić. Poniżej opisany susznik jest sporządzony przy kuchennym ognisku.

Pod płytą ogniskową, na której susznik ustawiony, znajduje się jama 8 cm., głęboka i odpowiednio długa, a rząd cegieł 8 cm. wysoki, 6 cm., gruby w kształcie języka dzieli tę przestrzeń (jamę) na dwie części. Na tym języku i na ścianach tej jamy położona jest płyta żelazna 79 cm., szeroka i tyleż długa. Dym wychodzący z ogniska przechodzi pod jedną połową tej płyty tam i na powrót i znowu, po drugiej stronie języka, pod drugą połową płyty krąży w taki sam, sposób i przez rurę wychodzi, po odbyciu tej krzywej drogi do komina.