Nawóz z ludzkich odchodów

Rozmaitość pokarmów używanych przez człowieka jest przyczyną, że odchody ludzkie wysoką wartość użyźniania grunty posiadają. Trawienie u ludzi nie jest tak urządzone, aby odchody wielką ilość niestrawionych lub też na wpół tylko przetrawionych resztek pożywienia zawierały jak to zawsze u zwierząt domowych widzimy. Odchody ludzkie zawierają w sobie części dla roślin przydatne w postaci materii bardzo łatwo gnijących i dostarczających stosunkowo w niedługim czasie związków wzrost roślin przyśpieszających.

Z powodu więc szybszego działania odchody ludzki przewagę nad powolnie rozkładającym się nawozem zwierzęcym posiadają. Uryna ludzka także się w swym działaniu bardzo od zwierzęcej różni. Kiedy bowiem ta ostatnia posiada odczyn alkaliczny, przez co soli kwasu fosforowego zawierać nie może, to ludzka w ogóle, posiada odczyn kwaśny i zawiera w swym składzie kwas fosforowy co ją znacznie ważniejszym nawozem czyni niż mocz zwierząt trawożernych.

Dla większej części roślin świeży nawóz ludzki jest szkodliwy i dlatego też należy używać go tylko w stanie przegniłym, a do tego jeszcze pomieszanym ze znaczną ilością ziemi lun też rozcieńczony wodą. Stosownie tylko użyty może wydawać dobre skutki, a najlepiej zawsze używać go do wytwarzanie ziemi kompostowej.