Ziarnówki i pestkówki

Jakim sposobem można mieć najprędzej ziarnówk i/lub pestkówki? Ziarnówki i pestkówki otrzymuje się najpewniej, jeżeli się sieje ziarna i pestki u siebie zbierane; w drodze handlowej nabyte ziarna dla tego zawodzą, iż handlujący nabywają takowe po największej części z fabryk, w których wytłaczają cyder, a takie bywają zepsute, zgniłe lub pogniecione, albo zanadto stare. Często kupiec, jeżeli mu pozostanie zapas z roku na rok, dokupuje świeżych i miesza ze starszymi, a z takiej mieszaniny tylko świeże wschodzą.

Jak się powinno ziemię pod zasiew pestek przygotować? Pod zasiew ma być ziemia dosyć głęboko i dobrze zdrobniona i poprawiona gnojem przegniłym; potem kopio się podług sznura rowki różnej głębokości, stosownie do wielkości ziarn; i tak: ziarnka gruszek i jabłek potrzebują głębokości 4 centymetry, pestki wiśni i czereśni 8 cm, śliwek i brzoskwiń 12 cm. a orzechy 15 cm.

Kiedy najwłaściwiej powinno się zasiewać ziarnka lub pestki? Ziarnka można siać na zimę i na wiosnę, lecz przed zasianiem wiosennym trzeba je przynajmniej dwa tygodnie w piasku trzymać; pestki lepiej siać na wiosnę, ale trzeba je całą zimo w wilgotnym piasku trzymać.

Jak ochronić zasiew przed myszami? Ze zasianych w jesieni ziarn, u siebie zbieranych i pewnych, pokazuje się czasem mało dziczków na wiosnę – jest to dowodem, iż myszy wyjadły ziarna. Od tego się można w ten sposób ochronić, iż robi się linie w kierunku krótszym (w poprzek) grzędy lub zagona. Mysz napotkawszy na długi szereg nasienia, idzie wzdłuż niego do końca; podczas gdy znalazłszy tylko krótki i nie mając pożywienia na długo — musi zmienić kierunek, a na drugi szereg nie tak łatwo jej natrafić, gdyż je oddziela przegroda ziemi.