Sporządzenie cydru w Turgowii
Mieszkańcy okolicy Thurgau są znani ze swej czystości i staranności przy robieniu cydru; np. owoc zanieczyszczony na roli lub w drodze płuczą, co w wielu okolicach Niemiec i Szwajcarii się zaniedbuje.
Zwykle mieszają owoc różnego gatunku, gdyż niektóre owoce tylko z innymi gatunkami dobry cydr wydają. Po pierwszym wyprasowaniu zmielonego owocu, wsypują go do młynka, mielą i prasują po raz drugi. Pozostałości wsypują do dzieżki i wlewają na nie tyle wody, aby zwilgotniały, ale się nic rozgrzały. Gdy te miazgi przez 20 do 24 godzin pozostaną w wodzie, wytworzą się części cukru z części skrobi czyli krochmalu, miazga wymoczy się i pierwotnie wytłoczona powiększy ilość płynu, który się do beczki wlewa.
Następujące przykłady udowadniają, że przez mierne nalewanie wody sok nie traci na sile, ale się przeciwnie wzmacnia. Sok z gruszek kamionkowych pokazywał przed nalaniem wody 67 stopni według Oechsłeschena miary owocowej, a po nalaniu 72 stopni. Sok gruszek długo-szypułkowych przed nalaniem 69 stopni, a po nalaniu 74 stopni. Jest to dowodem, że w wytłoczynach owocowych znajduje się znaczna ilość cukru, który za pomocą wody można wyzyskać.
Następujący sposób robienia cydru jest dla domowego użytku niezawodnie najlepszy.
Owoc na cydr zrywa się po dojrzeniu z drzewa i pozostawia go się przez jakiś czas na powietrzu, lub też miele się go natychmiast stosownie do tego, czy cydr ma być zaraz użyty, lub też na później przechowywany. Wielokrotne doświadczenia wskazują, że dopiero w grudniu dojrzewający i w tym czasie prasowany owoc, nie tylko wydaje cydr w mniejszej ilości, ale nawet mniejszej dobroci. Sok bowiem owocu późno dojrzewającego, staje się wskutek wyschnięcia – nader gęstym, pozostaje długo mętnym, a kiśnięcie nie może się zupełnie przeprowadzić z powodu niskiej temperatury grudniowej.
Cydr z renet z mocnym, drobnoziarnistym, mało słodkim i wonnym mięsem daje się 20 do 30 lat przechowywać.
Wczesne tak zwane letnie, słodkie owoce, mieszane z kwaskowatymi, wydają cydr krótko trwały. Chcąc takowy dłużej przechować, należy jedną część tego cydru z dwoma częściami cydru z jesiennych owoców mieszać.
Cydr z gruszek i jabłek przyjmuje najwięcej wody, ale musi być zużyty w przeciągu jednego roku.