Jak dzielimy owoce?

Jak dzielimy owoce? Drzewa ogrodowe dzielimy na drzewa i krzewy, zaś owoce dzielą sio na trzy rodzaje: a. pestkowe, do tych należą czereśnie (trześnie), wiśnie, morele i brzoskwinie: b. ziarnkowe, jak jabłka, grusze i egzotyczne: figi, pomarańcze itd.; c. jagodowe, do tych należą: maliny, poziomki, agrest i winogrona.

Jaki gatunek owoców powinno się przeważnie uprawiać? U nas największy popyt mają jabłka, bo Polacy takowe lubią, mniej grusze i śliwki a najmniej morele i brzoskwinie, lubo w pobliżu większych miast i te z korzyścią hodować można. Rozmnażanie i uszlachetnianie krzewów.

Jak się uszlachetniają różne gatunki drzew i krzewów? Krzewmy uszlachetniają się i rozmnażają przez odkładanie czyli ablegrowanie, sztobrowanie i gałązkowanie, drzewa zaś owocowe uszlachetniają się przez łączenie, oczkowanie, kożuchowanie i szczepienie.

Co nazywamy odkładem czyli ablegrem? Ableger czyli odkład jest gałązka krzewu owocowego nacięta od oczka do oczka aż do rdzenia, ku ziemi nagięta i zasypana ziemią. Ta wypuszcza z oczek przyległych nacięcia korzonki, poczyni może być oddzielona od matki i jako osobny krzew zasadzona. Można jednak w krótszy sposób otrzymać znaczną ilość odkładów np. z porzeczek, agrestu, pigwy, świętojanki i antypki  a to nagiąwszy gałązki krzewu na zewnątrz, nasypuje się i w środek między nie ziemi, a w tej wydadzą pączki zamiast liści korzonki, — po czym się je oddziela.