Jak się wykopuje drzewka?

Jak się wykopuje drzewka? Ponieważ drzewka sadzone są korzeniami na południe i od północy zwykle nie mają korzeni, wydobywa się je kopiąc dołek od północy, a z innych trzech stron, w nie jakiem oddaleniu od drzewka, okimyując ziemię łopatą, aby ją wzruszyć, a przecież korzeni nie uszkodzić; po czym się drzewko wyciąga.

Jak się postępuje przy drzewkach gruszkowych? Grusze pomimo obcięcia korzenia wertykalnego, mają jeden lub dwa korzenie marchwiaste pionowo na dół rosnące; dobywając więc je należy zrobić o wiele głębszy dołek i drzewko więcej do góry, niż na bok ciągnąć.

Jak się kopie cale rzędy w szkółce, która się udała? Robi się rów od północy wzdłuż rzędu i jeden robotnik obkrawuje ziemię w około drzewek łopatą, a inni je wyciągają.

Kiedy można drzewka ze szkółki wykopywać? Wykopuje się je wtenczas, gdy są już zdatne do przesadzania, dzieje się to przed mrozami, w jesieni, skoro już liście opadną.

Jak należy zachować drzewka nie wysadzone lub nie rozsprzedane przed zimą? Jeżeli nie mogą być drzewka przed zimą rozsadzone lub wysprzedane powinno być zadolowane. Wykopuje się do tego rów % metra (jeden łokieć) szeroki i tyleż głęboki, wkłada się “W niego korzenie drzewek, które mogą być ukośnie lub pionowo ułożone, i zasypuje sie ziemią. Z wierzchu należy mocno udeptać ziemię i wodą dobrze podlać, ażeby nie narazić korzeni na wyschniecie.