Czym jest uszlachetnianie?
Co jest uszlachetnianie w ogóle? Uszlachetnianie w ogóle jest zdjęcie latorośli z drzewa szlachetnego i zespojenie jój z pniem drzewka nieszlachetnego, ażeby się toż uszlachetniło t.j. rodziło dobre owoce. Trzeba uważać, aby uszlachetniać dziczki tego samego gatunku i nie szczepić jabłoni na gruszy, śliwie lub odwrotnie, ani też czereśni na wiśni; można jednakże na dzikiej czereśni szczepić wiśnię, gdyż dzika czereśnia posiada już cokolwiek cierpkości, jaką ma wiśnia, więc soki ich są podobne.
Jaki jest najdawniejszy sposób uszlachetniania drzew? Dawniej znano tylko jeden sposób uszlachetniania, który Niemcy nazywają mamczenie. Macice hodowano jako drzewo szlachetne, a gdy chciano uszlachetnić dziczki, przynoszono je do matki w wazonach, nacinano wierzch dziczka i gałązkę matki stosownie i spajano cięciami ze sobą. Obydwie części rosły i łączyły się z sobą, po zupełnym zaś złączeniu się przez zrośniecie, odcinano wierzch gałązki matki i pozostawiono go na dziczku, który się imcz to uszlachetnił.
Jakie są sposoby uszlachetniania? Oczkowanie, łączenie, kożuchowanie i szczepienie.
Co rozumie się przez naturalne uszlachetnienie? Uszlachetnienie jest w ten czas naturalnym, jeżeli się dziczek przez znane sposoby uszlachetnia ze zrazem tego samego gatunku, jakiego jest dziczek. Ten sposób wpływa korzystnie na dziczka, szczególnie w węgierkach, gdyż w krótkim czasie rodzi owoce i te są lepsze.