Owocowy ogród

Co jest ogród owocowy? Ogrodem w ogóle nazywamy miejsce parkanem lub płotem ogrodzone; zaś owocowym nazywamy ten ogród, w którym hoduje się drzewa owocowe i krzewy.

Co jest szkoła drzew owocowych? Szkoła drzew owocowych nazywamy tę część ogrodu, na którćj się drzewka owocowe już uszlachetnione, i przesadzone ze szkółki dziczków, pielęgnuje, aż do przeniesienia ich na stałe miejsce.

Kiedy przesadza się drzewka do szkoły dziczków? Gdy nasiona drzew owocowych w szkółce siewnej powschodziły i trzy listki wykształciły, wyjmuje się takowe z ziemi, obcina się im korzeń wertykalny czyli pionowy, aby się wyrobiły korzenie wloskowate (kapiłarne) i ssące i przesadza do szkoły dziczków; czynność ta zowie się pikierowaniem.

Która szkoła zowie się siewną? Ta, w której były zasiane pestki łub ziarna owocowe, aby otrzymać dziczki na pokłady dla zrazów szlachetnych.

Co to jest zraz szlachetny? Zraz szlachetny jest latorośl z drzewa szlachetnego t.j. piękny i dobry owoc rodzącego, której używa się do uszlachetnienia dziczka.

Co jest dziczek, albo pień dziki? Dziczek jest drzewko z nasienia wyrosłe, które uszlachetnienia czyli polepszenia potrzebuje i dlatego za pokład dla zrazu szlachetnego służy.

Czy można wypustki starych drzew użyć na pokłady? Wyrostków korzeniowych z drzew starych używać na pokłady dla tego nie można, iż te. począwszy swe życie z korzenia, mają tę własność, iż znowu nowe wyrostki wypuszczają, a soki ich mają popęd iść raczej do nowych młodych wyrostków, iż do pieńka, i dla tego korony uformować na nich nie można.