Czereśnie

System czereśniowy, który się na wegetacji drzewa, na soku i przymiotach części mięsnych owocu i na innych znamionach opiera, jest bardzo dobry i łatwy do pojęcia.

Wszystkie nam znajome czereśnio należą do trzech różnych gatunków drzewa, które można łatwo według zasad pomologicznych rozpoznać.

Czereśnio słodkie.

Drzewo 40 do 50 stóp wysokie z jajowatymi, podwójnie piłkowanymi, dużymi liśćmi, a na szypułce tychże można widzieć dwa gruczołki.

Szypułki kwiatowe są po 3 skupiono, a owoce sercowato zaokrąglono i słodkie. Oprócz tego można drzewo rozpoznać po silnie i sztywnie odstających gałęziach, jak również po tym, iż liście ustawicznie wiszą, bo nie podtrzymują ich szypułki liściowe.

Owoce drzew słodko czereśniowych dzielą się na 2 grupy:

a) Miękko-mięsiste czyli sercówki,

b) Twardo-mięsiste czyli chrupawki, a każda znowu podług koloru, soku lub łupki na: czarne, pstre albo żółte; mamy więc czarne, pstre i żółto sercówki; czerwone, czarno – pstre i żółte chrupawki.

Wiśnie drzewne, drzewo 20 do 30 wysokie, listki ma po największej części podłużne jajowate albo eliptyczne, średniej wielkości, gładkiej lśniącej powierzchni, które się nie zwieszają, bo są przez szypułki podtrzymywane. Owoc jest okrągły albo płasko-okrągły, gałęzie od poprzednich znacznie słabsze ale przecież sztywno i prosto stojące; oczka na drzewie są gęściejsze.

Owoce należące do tej grupy są:

a) ciemno-czerwone z farbującym sokiem: Świśnie słodkie,

b) Jasno-czerwone z niefrabującym sokiem: wiśnie szklane.

Wiśnie karłowe, krzew wyrasta 8 do 20 stóp w górę i tylko przez uszlachetnienie na pniu słodkich czereśni może być w drzewo wyprowadzone, gałęzie ma cienkie, smukło i do rózgi podobne, liście jajowo-lancowate lub jajowo-okrągłe, gładkie, drobne i podwójne, piłkowane stosunkowo małe, które się nie zwieszają. Owoc jest okrągły albo spłaszczony. Tych mamy 2 gatunki:

Z czerwonymi lub czarno czerwonymi owocami i z sokiem farbującym: wiśnie,

Z jasno czerwonymi owocami i niefarbującym sokiem: amarele.

Oprócz tych jest jeszcze jeden gatunek, który nazywamy drzewem czereśniowym z rozrzuconym kwiatem, ale on należy do wisien, więc nie może własnej grupy tworzyć.

Czereśnie i wiśnie rozkładają się zatem na następne grupy,

  1. czarne sercówki czereśnie,
  2. czarne chrupawki,
  3. pstre sercówki,
  4. pstre chrupawki,
  5. żółte sercówki,
  6. żółte chrupawki,
  7. słodkie wiśnie,
  8. czereśnie szklanne,
  9. wiśnie,
  10. amarele.