Co to jest łączenie korzeniowe?

Co jest łączenie korzeniowe? W jesieni wykopuje sio gruszo lub inne drzewo z całymi korzeniami i przechowuje się w piwnicy lub zadołowane — w zimie lub na wiosnę obcina się korzenie z dobrymi korzonkami ssącymi i tych używa się jako pokłady zamiast dziczek, których nam brakuje.

Co jest oczkowanie w ogóle? Jest to sposób uszlachetniania przez zdjęcie oczka z latorośli, a osadzenie go na dziczku.

Kiedy się oczkuje? Oczkować można z końcem czerwca i z początkiem lipca to zowie się oczkowaniem „w żywe oko“ i wtedy oczko wypędzi jeszcze do zimy znaczna latorośl. Drugi raz oczkuje się w sierpniu i w tedy zowie się oczkowaniem „w martwe oczko“, albowiem oczko zostaje martwe aż do wiosny.

Na jakie sposoby odejmuje się oczka? Są dwa sposoby odjęcia oczka. Niemcy obkrawają korę w kształcie liścia odciągając takową nożem; lepszy jest jednak sposób, gdzie się nóż przykłada do zraza 4 cm. nad oczkiem, wpaja się go do połowy i środkiem zraza sunie pod oczkiem nóż wychodzi na wierzch. Na końcu odciętego kawałka przyciska się korę, aby się od bielu oddzieliła, odrywa się zupełnie od reszty zraza odcięty kawałek i tylko korę z oczkiem wypełnione m istotą drzewną osadza się na pieńku.