O uszlachetnianiu

Na jakiej wysokości uszlachetniają się drzewka? Pestkówki uszlachetniają się od 16 do 32 cm. nad ziemią, szczególnie, gdy się je chce przy murze posadzić, wyjątek od tej reguły stanowią czereśnie i wiśnie. Ziarnówki oczkuje się do 32 cm. nad ziemia, przy innych sposobach uszlachetnienia można przyjąć różna wysokość stosownie do grubości pieńka.

Który system uszlachetnienia jest najprostszy? Najprostszy sposób uszlachetnienia jest łączenie .

Na czym polega łączenie? Jest to sposób uszlachetniania młodych dziczków takiej jak zraz grubości. Zacina się tak zraz jak i dziczek podłużnie w długości 2 cm., przykłada sio zraz do dziczka i obwija łykiem nasmarowanym wprzód maścią drzewna.

Jak się powinno łączyć, jeżeli pokład jest silniejszy od zraza szlachetnego? Pokład grubszy ścina się tikośno także w długości 2 cm., sam zaś koniec tegoż z drugiej strony tylko cokolwiek, ale również ukośno, zraz odpowiednio przygotowany stosować się ma po jednej tylko stronie do skórki dziczka, resztę zaś skaleczenia należy zasmarować maścią.

Na co należy szczególnie baczyć przy łączeniu? Należy spoić z dziczkiem zraz zdrowy umiejętnie, to znaczy, należy uważać, by kora zrazu dobrze opierała sio na pieńku, by jedno opasanie łykiem zacliodziło na drogie, a w razie użycia nici bawełnianych lub wełnianych takowe obwijane były raz kolo razu, wreszcie by nie używać zrazów z trójliśćmi. Młode dziczki najkorzystniej jest oczkować, maja one bowiem unerwienie czyli komórki tak wielkie, jak komórki latorośli, z której sie oczko bierze, przeto łatwiej sie zrastaja, stare dziczki zaś najlepiej jest kożuchować.