Jak się powinno wypełniać miejsca próżne w koronie, gdzie gałęzi brakuje?

Jak się powinno wypełniać miejsca próżne w koronie, gdzie gałęzi brakuje? Czasem rak albo mróz zniszczy gałąź w koronie drzewa tak, iż ta jest z jednej strony próżna; aby więc próżnię tę zapełnić, przycina się dwie najbliższe gałęzie po obu stronach tej próżni tak, aby oba ostatnie oczka były ku sobie zwrócone; gałązki z tych oczek wypełnią próżnię.

Jak sio ma uskuteczniać cięcie w koronie? Ciecia trzeba uskuteczniać na 5 do 6 oczek, ostatnie oczko ma być na zewnątrz zwrócone, aby się wewnątrz tworzyła próżnia.

W jakiej porze sadzi się drzewka? Najkorzystniej jest sadzić je w jesieni, gdyż przez zimę zespolą się korzonki i na wiosnę zacznie drzewko wegetować. Z dobrym skutkiem sadzi się jednak i na wiosnę, szczególniej śliwy i węgierki, które, posadzone w jesieni, czasami zaledwie w mniejszej połowie się przyjmują.

Kiedy sadzenie z wiosną ma pierwszeństwo? Sadzenie drzew tam najlepiej do wiosny odłożyć, gdzie zimy bywają zbyt ostre, albo jeżeli się ostrej zimy spodziewamy; korzenie bowiem niezespolone jeszcze z ziemią łatwo mogą być przez mróz zniszczone, zwłaszcza, gdy się ziemia jeszcze odpowiednio nie ułożyła. Ziemie tęgie sprzyjają lepiej wiosennemu sadzeniu, lecz już w jesieni należy doły porobić, aby ziemia przez działanie mrozu, śniegu i deszczu rozłożyła się i spulchniała.