Na co należy uważać przy sadzeniu drzew?

Na co należy uważać przy sadzeniu drzew?

Na następujące okoliczności należy baczyć:

  • na przestrzeń, gdzie się mają pojedyncze drzewka sadzić,
  • na przygotowanie dołów i podsypów do sadzenia,
  • na wybór drzewek,
  • na czas sadzenia i na samo sadzenie i
  • na wbijanie pali.

Jak się ma w ogóle postępować przy sadzeniu większej ilości drzew? Jeżeli dołów nie przygotowano jeszcze przed pół rokiem, trzeba je wykopać chociaż parę tygodni przed rozpoczęciem sadzenia, aby drzewka nie były narażone na wysychanie czekając na doły. Gdyby doły nie były gotowe, należy ziemią przysypać przynajmniej korzenie drzewek.

Jak się powinno podzielić przestrzeń dla wysokopiennych jabłoni, grusz i czerech? Wyznacza się przestrzeń większą lub mniejszą według tego, na czyim gruncie się sadzi; i tak: na gruncie właściciela, który wiele ziemi posiada, najkorzystniej sadzić drzewa o 9 do 11 metrów od siebie oddalone, lubo oddalenie 7 do 8 metr. Nie wpływa niekorzystnie na rozwój drzew. Kto zaś posiada szczupły kawał ziemi, u tego przestrzeń 6 m. musi także wystarczać.

Jaka ma być przestrzeń dla wysokopiennych śliw, wiśni i moreli, wiśnie i morele sadzi się 6 metr. od siebie, można jo jednak sadzić i w 5 metr. odległości. W jakiej odległości sadzi się kasztany i orzechy włoskie? Te drzewa mają same do 10 metr. w obwodzie, dlatego muszą być najmniej o 13 do 14 metr. od siebie oddalone.