Z czego i jak ma być pal przysposobiony?
Z czego i jak ma być pal przysposobiony? Pal z drzewa świerkowego lub jodłowego ma być z kory oczyszczony i na dole opalony, aby był trwalszy. Sosnowych pali nie używa się bo są za słabe.
Kiedy daje się pal sięgający ponad koronę drzewka? Pale, czyli koły sterczące ponad koronę daje się wtenczas, jeżeli drzewka są za słabe i pod obwiązaniem zimowym mogłyby się złamać. Kół wystający ponad koronę służyć ma do przymocowania do niego gałęzi obwiniętych na zimę w słomę.
Z której strony powinno się dawać pale? Z tej strony, z której najczęściej wiatr wieje, aby pał był nie tylko podporą dla drzewka, lecz nadto, aby się ono o niego nie ocierało.
Jak się wbija dwa pale? Dwa pale wbijają się z tych dwóch stron, z których najsilniejsze wiatry wieją; do nich przywiązuje się drzewko w ten sposób, iż wiązanie jedno jest więcej u góry, a drugie niżej i krzyżują się z sobą.
Czy można zalecać metodę dwóch pali? Nie należy często tej metody używać, gdyż w okolicach nie obfitujących w drzewo, jest to kosztowne; także nieprzyjemnie razi oko.
Gdzie potrzeba użyć 3 pali? W miastach przy ulicach gdzie uderzają silnie wiatry przeciągowe, należy użyć 3 pali.
Dla czego należy mieć tak wielkie staranie o uformowanie się korony? Przy drzewkach ziarnkowych należy skracać pędy o 4 część, gałęzie zaplatające się i krzyżujące obcinać, bo gdyby te zgrubniały i przez zbliżenie o siebie się tarły – powstałyby rany albo nawet rak, galąź zaś osłabiona w tein miejscu mogłaby sio pod ciężarem owocu złamać.